W odpowiedzi na pytanie pani Edyty
"Chciałabym zapytać o sytuację żony, która jest bezdzietna. Jaki jest los kobiet, które nie mogą mieć dzieci i jak są one postrzegane przez społeczność, rodzinę?"
Trudno w tym przypadku generalizować, albowiem nie ma ustalonego grupowego "trendu" w kwestii postrzegania kobiet, które dzieci mieć nie mogą lub nie chcą.
W Arabii leczenie bezpłodności ma miejsce (na blogu jeden z filmów o Saudyjkach ukazuje klinikę leczenia bezpłodności), zatem para, która pragnie potomstwa będzie się poddawała wszelkim możliwym zabiegom medycznym w tym celu. Jeśli próby leczenia hormonalnego się nie powiodą, prowadzone będą próby ze sztucznym zapłodnieniem. Jeśli i to się nie uda i szans na powiększenie rodziny nie ma - albo małżonkowie akceptują ten stan rzeczy (moja nauczycielka arabskiego, pięćdziesięcioletnia Sudanka była bezdzietna, z jednym i tym samym mężem - którego uwielbiała), albo się rozwodzą, albo mężczyzna żeni się ponownie (druga żona) - jeśli chęć posiadania potomstwa jest silniejsza od uczucia, jakim obdarza żonę pierwszą.
Nie wydaje mi się, by kobiety, które dzieci mieć nie mogą, były w Arabii traktowane w jakiś specjalny sposób, w sensie negatywnym. Spotkałam się z wyrazami współczucia werbalizowanymi w stosunku do takowych i stwierdzeniem - tak Bóg dał..
ps. Kobiety, które dzieci mieć nie chcą, oraz panowie tacy, mogą znaleźć "drugą połowę" w Arabii. Najczęściej będą to panowie lub panie, którzy/które już na stanie dzieci mają (czy to wdowcy, wdowy, rozwodnicy, rozwódki), czy panowie już żonaci, którzy chcą szukać dalej miłości - a niekonieczne powiększenia "stada"..
Powiązane: kontrola urodzin w Arabii Saudyjskiej
6 komentarzy:
Umm Latifo, przede wszystkim świetnie, że ostatnio tak wiele nowych informacji pojawia się na Twoim blogu. Świetna lektura!
Ostatnio również zastanawiała mnie sytuacja kobiet w KSA niemogących mieć dzieci. Myślę, że to bardzo trudna sytuacja dla każdej kobiety, nie ważne w którym miejscu na świecie się żyje, jednak w kraju takim jak Arabia, gdzie panuje kult rodziny, musi być to szczególnie ciężkie...
A jak wygląda sytuacja kiedy to mężczyzna jest niepłodny? Najnowsze raporty mówią o spadającej w gwałtownym tempie płodności męskiej części populacji. Na pewno spotyka to tez Saudyjczyków. Czy wtedy kobieta ma również "prawo" do rozwodu? Jak mężczyzna niemogący mieć dzieci postrzegany jest przez społeczeństwo? Jeśli wiesz coś na ten temat, to proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Puny
:) Dziękuję. Tak, Puny, w Arabii może być takim osobom ciężej - nie chodzi o to, jak społeczeństwo odbiera, tylko kwestia własnego "samopoczucia". Jednym z pierwszych pytań jakie pada od osób nieznajomych - nawet na ulicy - czy macie dzieci, a ta średnia potomstwa około 4...
Mężczyzna traktowany jest tak samo jak kobieta bezpłodna. Współczucie. I tak, kobieta ma prawo do rozwodu z mężem, który nie może dać jej dzieci, jeśli oczywiście tego pragnie.
A adopcje? czy zdarzają się w AS? Bo gdzieś na blogu czytałam o sierocińcach. I jakie relacje łączą przysposobione dzieci z rodzicami w przyszłości, tzn, czy zastępcza matka zakrywa się przed synem a córka przed ojcem?
oj, przepraszam, nie podpisałam się wyżej:)
Simi
@ Simi: ma wiedza na ten temat jest niestety nikła - muszę się podszkolić. Odpowiem, kiedy się więcej dowiem. Pozdrawiam serdecznie.
Umm Latifo dziękuję za odpowiedź na moje pytanie :)
Pozdrawiam
Edyta
Prześlij komentarz