©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


3 września 2010

multikulturowy i kulturalny iftar

zdjęcie Arab News
Od pięciu lat we wschodniej prowincji Saudyjczycy organizują w ramadanie iftarowe spotkania dla cudzoziemców przebywających w Arabii. Iftar to pierwszy posiłek, którym muzułmanie przerywają post, ale nie tylko muzułmanie mogą się tu posilić - mile widziani są również wyznawcy innych religii. Posiłki wydawane są w dziewięciu namiotach, z których każdy jest w stanie pomieścić około 2 tysięcy osób.

"Ideą jest ukazanie islamu i nie chodzi wcale o nawracanie. Wielu niemuzułmanów ma nikłe i błędne pojęcie o naszej religii. Czasami, kiedy przychodzą, widzimy, że nie czują się komforotowo. Witamy ich z otwartymi ramionami, rozmawiamy i staramy się przekazać prawdę o islamie. Wiele osób, które odwiedza nas regularnie, przyprowadza swoich znajomych" - zaznaczył Tariq Al-Sugair, jeden z woluntariuszy.

Dziennie gromadzi się tutaj co najmniej 5 tysięcy osób, a koszt całego przedsięwzięcia to około 2,5-3 milionów rijali. Program jest nadzorowany przez lokalne biuro Ministerstwa Spraw Islamskich, ale realizację umożliwili prywatni sponsorzy i woluntariusze.

źródło: Arab News


Namioty, w których wydawane są bezpłatnie posiłki w ciągu dnia rozstawiane są również przy większych meczetach w Rijadzie (przerwanie postu następuje po ogłoszeniu azanu na modlitwę magrib, a modlitwy w meczetach obowiązkowo odmawiają mężczyźni; kobiety modlą się w domach i przygotowują posiłek). Z posiłków korzystają głównie samotni, ubodzy mężczyźni, którzy przyjeżdżają tu do pracy. Nie wątpię, iż jeśli przyszłaby kobieta, również otrzymałaby posiłek. 

3 komentarze:

ana z maroka pisze...

Ciekawy sposób zapoznania się choć z rąbkiem kuchni saudyjskiej.

Anonimowy pisze...

Masza Allah, niech Allah wynagrodzi pomyslodawcom i realizatorom!
Iman

Anonimowy pisze...

czy moga tam jesc rowniez kobiety? Bo na zdjeciu sa sami mezczyzni?

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm