©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


16 lipca 2008

forum poświęcone dialogowi międzyreligijnemu

Badea Abu Al-Naja Arab News MADRID: Opiekun Dwóch Świętych Meczetów Król Abdullah otworzy dzisiaj międzynarodową konferencję poświęconą dialogowi międzyreligijnemu, której celem jest umożliwienie przedstawicielom największych religii świata na wzajemne lepsze poznanie się. Światowa Liga Muzułmańska (MWL) zorganizowała światową konferencję poświęconą dialogowi pod dyrektywami Króla Abdullaha. „Król od trzech lat wzywał do tego rodzaju dialogu między religiami”, powiedział reporterom Saleh Al-Namlah, podsekretarz saudyjskiego Ministerstwa Kultury i Informacji.

W wydarzeniu weźmie udział około 200 przedstawicieli najważniejszych religii świata: islamu, chrześcijaństwa, judaizmu, buddyzmu i hinduizmu; między wieloma wybitnymi osobistościami są Sekretarz Generalny Światowego Kongresu Żydów, Michael Schneider oraz Kardynał Jean-Louis Tauran, odpowiedzialny za dialog Watykanu z muzułmanami.
Pomysł dialogu, który narodził się po rozmowach saudyjskiego Króla z Papieżem Benedyktem XVI w Watykanie w listopadzie zeszłego roku, wywołał zainteresowanie ugrupowań żydów i chrześcijan na całym świecie. Abdullah Al-Turki, sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej, informuje: „Celem konferencji jest to lepsze wzajemne poznanie się i wypracowywanie metod współpracy”. Dodaje, że Arabia Saudyjska, zapewnia cały świat o swej otwartości i chęci współpracy. Według dyrektora Światowej Ligi Muzułmańskiej, konferencja unikać będzie kwestii teologicznych i skupi się na „kwestiach humanitarnych” i wyzwaniach jakie stoją przed światem. „Islam wymaga od muzułmanów nauczania o islamie jako o ostatnim boskim posłaniu po wcześniejszych prorokach do całej ludzkości. Musimy również stawić czoło wiązaniu islamu z ekstremizmem i przemocą”.
Konferencja skupi się również na konfliktach społecznych i etnicznych, kwestiach ochrony środowiska, rozpadzie rodziny i przemocy na świecie. Al-Turki zaznaczył, iż wiele międzynarodowych organizacji działających na rzecz dialogu, praw człowieka i współpracy globalnej, przyjęło ciepło konferencję. Ma nadzieję, że zmieni ona podejście protagonistów zderzenia cywilizacji. „Niektórzy badacze na Zachodzie wciąż twierdzą, że cywilizacja islamska zderzy się z cywilizacją zachodu,” zaznaczył. Sekretarz Generalny MWL podkreślił, że dialog umożliwi wyjaśnienie nieporozumień narosłych wokół islamu. „Konferencja pomoże chronić ludzkość przed wojnami, niesprawiedliwością i korupcją”, dodał. Podkreślił odrzeucenie terroruzmu przez islam. „Terroryzm to zjawisko międzynarodowe i nie można go wiązać z konkretną religią, państwem, ludźmi czy kulturą”. Al-Turki mówił o długoletniej tradycji MWL przeprowadzania dialogów z przywódcami innych religii na przestrzeni ostatnich pięćdziesięcioleci. Nakłaniał media do promowania kultury dialogu między przedstawicielami różnych religii i kultur.
Po sesji inauguracyjnej, w której udział wezmą Król Abdullah i Król Hiszpanii, Juan Carlos, będą miały miejsce cztery sesje.Hiszpania została wybrana na miejsce konferencji ze względu na to, iż jest “naturalnym miejscem dla tego typu dialogu”, od wieków będąc domem dla wyznawców trzech największych religii świta, zaznaczył Ambasador Arabii Saudyjskiej, Książe Saud ibn Naif. Co więcej, Przymierze Cywilizacji ONZ-tu, mające na celu promowanie dialogu między różnymi kulturami, było ideą premiera Hiszpanii, Jose Luisa Rodrigueza Zapatero.

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm