©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


24 lipca 2008

jak mieszkają Saudyjczycy - domySaudyjczycy mieszkają przeważnie w domach jedno lub wielopokoleniowych, co zależy oczywiście od wielkości domu oraz stopnia zamożności rodziny. Domy otoczone są wysokimi murami, które zapewniają domownikom na zachowanie pożądanego przez islam stopnia prywatności, toteż z zewnątrz ujrzymy jedynie fasadę pierwszego piętra. Domy różnią się wyglądem, poziomem wykonania, wykończenia, aczkolwiek są pewne cechy wspólne - większość ma płaskie dachy, które służyć mogą mieszkańcom jako tarasy wypoczynkowe, we wszystkich oknach ujrzymy kraty (niestety, wzrasta liczba włamań do domów i mieszkań) i każdy dom dzieli się na dwie części - część dostępną tylko dla gości (madżlis) i część prywatną dla domowników, i oczywiście - we wszystkich domach zainstalowana jest klimatyzacja... Wokół domów zazwyczaj jest ogród, palmy daktylowe, drzewa liściaste (sic), krzewy i kwiaty (wówczas rodzina zatrudnia również ogrodnika) lub choćby kawałek trawnika, garaż/garaże lub miejsce na zaparkowanie samochodu (samochodów) W domach zamożniejszych "tubylców", są baseny. Często na zewnątrz znajduje się dodatkowy madżlis, miejsce spotkań czy to rodzinnych, czy tylko panów - pod postacią tradcyjnego saudyjskiego namiotu czy jako odrębny mini-domek. Pokój dla pomocy domowej może mieścić się, albo na terenie domu, w którym mieszka rodzina lub poza domem. Dla kierowcy, ogrodnika zazwyczaj wybudowane są przylegające do murów od strony wewnętrznej pokoje z łazienką.


ps. jesli kto ciekaw, może kliknąć na skan projektu domu mieszkalnego (dla średnio zamożnej rodziny), powinien otworzyć się w większym rozmiarze.

2 komentarze:

zuzamoll pisze...

...wlasnie szukam informacji na temat rozmieszczenia "stref" w domach muzulmanskich. Szkoda, ze ten plan sie jednak nie otwiera w duzym formacie:(

Anonimowy pisze...

Ano widziałem domek z bardzo podobnym wystrojem do tego na zdjęciu na
nieruchomosci

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm