Saudyjczycy mieszkają przeważnie w domach jedno lub wielopokoleniowych, co zależy oczywiście od wielkości domu oraz stopnia zamożności rodziny. Domy otoczone są wysokimi murami, które zapewniają domownikom na zachowanie pożądanego przez islam stopnia prywatności, toteż z zewnątrz ujrzymy jedynie fasadę pierwszego piętra. Domy różnią się wyglądem, poziomem wykonania, wykończenia, aczkolwiek są pewne cechy wspólne - większość ma płaskie dachy, które służyć mogą mieszkańcom jako tarasy wypoczynkowe, we wszystkich oknach ujrzymy kraty (niestety, wzrasta liczba włamań do domów i mieszkań) i każdy dom dzieli się na dwie części - część dostępną tylko dla gości (madżlis) i część prywatną dla domowników, i oczywiście - we wszystkich domach zainstalowana jest klimatyzacja... Wokół domów zazwyczaj jest ogród, palmy daktylowe, drzewa liściaste (sic), krzewy i kwiaty (wówczas rodzina zatrudnia również ogrodnika) lub choćby kawałek trawnika, garaż/garaże lub miejsce na zaparkowanie samochodu (samochodów) W domach zamożniejszych "tubylców", są baseny. Często na zewnątrz znajduje się dodatkowy madżlis, miejsce spotkań czy to rodzinnych, czy tylko panów - pod postacią tradcyjnego saudyjskiego namiotu czy jako odrębny mini-domek. Pokój dla pomocy domowej może mieścić się, albo na terenie domu, w którym mieszka rodzina lub poza domem. Dla kierowcy, ogrodnika zazwyczaj wybudowane są przylegające do murów od strony wewnętrznej pokoje z łazienką.
ps. jesli kto ciekaw, może kliknąć na skan projektu domu mieszkalnego (dla średnio zamożnej rodziny), powinien otworzyć się w większym rozmiarze.
2 komentarze:
...wlasnie szukam informacji na temat rozmieszczenia "stref" w domach muzulmanskich. Szkoda, ze ten plan sie jednak nie otwiera w duzym formacie:(
Ano widziałem domek z bardzo podobnym wystrojem do tego na zdjęciu na
nieruchomosci
Prześlij komentarz