©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


31 stycznia 2009

Saudyjka i jej dom

Suzan Zawawi, dziennikarka
S.Z: - To jest nasz dom, ja mieszkam na parterze, a mój brat i jego żona na górze. Taka odmiana "bliźniaka". A to dom moich teściów.

- Co to za dzielnica?
S.Z: - Mieszka tu głównie śmietanka klasy średniej, wielu nauczycieli, urzędników państwowych, dość nowa.... To jest wejście do domu moich teściów. Wrócimy do mojego wejścia.... To jest wejście do nas....Tutaj jest pokój dla pomocy domowej, ja nie mam pomocy, więc korzysta z niego moja teściowa. Zrobiliśmy te drzwi po tym jak się wprowadzliśmy, abym mogła nie wychodząc z domu, bez nakładania abaji odwiedzać teściową, ona mnie, i żeby dzieci mogły bezpiecznie sobie biegać, żeby nie rozmawiali z nimi obcy ludzie...

- Czy chodzisz tak ubrana w domu?
S.Z: Skądże! Ubieram się tak (tzn. nakładam ubranie wierzchnie, te czarne zwoje, zwane abają i zasłonę na twarz zwaną niqabem - przyp. Umm Latifa), kiedy wychodzę z domu lub kiedy spotykam się z obcymi mi mężczyznami. A pracuję z nimi.

- A teraz masz na sobie to ubranie...
 S.Z: - Tak, teraz jestem tak ubrana ponieważ kręcimy film i oglądać będzie mnie cały świat, stąd jestem zakryta.... Witajcie w moim domu. To jest główne wejście. Tutaj znajduje się najważniejsza część w saudyjskim domu, nazywa się madżlis (pokój gościnny - przyp. Umm Latifa). Tutaj przyjmuje się oficjalnych gości. Kiedy w odwiedziny przychodzą mężczyźni i kobiety, mężczyźni przyjmowani są tutaj, a kobiety siedza w dużym pokoju (living room). Tutaj umywalki dla mężczyzn.... A to jest duży pokój, kiedy odwiedzają mnie kobiety, tutaj je przyjmuję, dlatego jest tu również oddzielne wejście... To jest cześć jadalna. Kobiety jedzą tutaj, a mężczyźni w madżlisie, na podłodze, na arabskich matach.

 - Jako rodzina, nie jecie posiłków razem?
S.Z: Często jemy razem, wtedy kobiety są zasłonięte.

- Kobiety zasłaniają się jedząc w towarzystwie braci męża (krewnych z jego strony)?
S.Z: Tak, muzułmanka może ukazać swą urodę swemu mężowi, ojcu, braciom, wujom, teściowi, wnukom (lista jest trochę dłuższa, zob. kto jest mahramem muzułmanki - przyp. Umm Latifa). W obecności brata męża musimy się zasłaniać.... To jest kanał Madżd (kanał religjny - przyp. Umm Latifa) dla dzieci... Słyszycie Państwo piosenkę bez podkładu muzycznego, albowiem muzyka jest zabroniona w islamie...

- Czy zawsze chciałaś pracować?
S.Z: - O taaak. Bardzo poświęcałam się karierze, dopóki nie urodziłam dziecka... Musiałam zacząć dokonywać rozważnych wyborów. Ale, ja lubię pracować. Pracuję jako dziennikarka, na pół etatu w Saudi Gazette. Jestem jedyną dziennikarką (kobietą) w Rijadzie. Piszę głównie artykuły dotyczące spraw kobiet, biorę udział w różnego rodzaju konferencjach. Często jestem na nich jedyną kobietą - czasami jest ze mną jeszcze jedna dziennikarka - w otoczeniu 20-30 mężczyzn.

- Co według ciebie saudyjczycy myślą o kobietach "pracujących"?
S.Z: - Och, bardzo im się to podoba. Czasami jednym z wymogów stawianych przez mężczyznę szukającego żony jest aby pracowała, przez wzgląd na wysoki koszt życia. Łatwiej jeśli są dwa dochody w domu, pozwala to na wyższy standard. - Ale pracuje bardzo mało Saudyjek, słyszałam, że zaledwie 5%... S.Z: To prawda, ale wiele Suadyjek nie podejmuje pracy z wyboru... Wiele moich znajomych, które ukończyły ze mną studia, nie pracuje. Chcą siedzieć w domu, zajmować się dziećmi...

.....(w centrum handlowym)

- Co chcesz kupić?
S.Z: Szukam ubrania wyjściowego. W przyszłym tygodniu mamy duże przyjęcie rodzinne. To nie jest wesele, to przyjęcie z okazji powrotu nowożeńców z podróży poślubnej. Będzie miało miejsce w "pałacu ślubów" (specjalne budynki przeznaczone na wesela i przyjęcia - przyp. Umm Latifa).

- Możesz mieć na sobie coś takiego?
 S.Z: - Tak, to jest przyjęcie tylko dla kobiet. Kobiety mogą mieć na sobie sukienki na ramiączkach, kiedy są tylko w towarzystwie kobiet.

- To nie będzie w ogóle mężczyzn na przyjęciu?
S.Z: Nie, żadnych mężczyzn. Jeśli byliby tam mężczyźni, musiałybyśmy mieć na sobie abaje.

- A zatem abaja skrywa całkiem szykowną kobietę....
S.Z: O, tak... Saudyjki są bardzo szykowne, uwielbiają się ubierać elegancko. Pewnego razu robiłam wywiad z projektantem mody, który przyjechał do Rijadu, i nie spodziewał się, że Saudyjki tak dużo wiedzą o najnowszych trendach mody, materiałach... Zszokowało go, że bardzo często wiedzą o wiele więcej niż ludzie na Zachodzie...

 zob. też JAK MIESZKAJĄ SAUDYJCZYCY: DOMY
JAK MIESZKAJĄ SAUDYJCZYCY cz. 2
o kampusach trochę: Cudzieziemiec w Arabii, odizolowany w getcie?

12 komentarzy:

zarul pisze...

Bardzo fajny ten film :) Oglądałem go już jakiś czas temu.
O ile się nie mylę to -> http://www.youtube.com/watch?v=vnWroPVmAQE jest druga część tego zamieszczonego na blogu.
Szkoda, że tak mało takich filmów w sieci... Kiedyś szukałem ale nie znalazłem nic godnego uwagi po za tym.
Jeśli masz więcej takich filmów nie krępuj się :-)

Anonimowy pisze...

tez bardzo mi sie podobal ten filmik,rowniez druga czesc Saudyjka w pracy.iza

Anonimowy pisze...

Chociaż wszystkiego nie zrozumiałam, jednak ten film przybliżył mi postać saudyjskiej kobiety. Stała się taka bardziej... hmmm... ludzka, mniej tajemnicza, normalna:) Pod tym czarnym zawijadłem jednak jest prawdziwy człowiek!
Po prostu siedząc tu w Polsce, nie mając kontaktu z kulturą saudyjską, oglądając tylko zdjęcia kobiet w abajach człowiekowi ciężko sobie wyobrazić, że ta postać w czerni jest tak samo ludzka jak i my:) Staram się nie mieć uprzedzeń i stereotypów, ale czasami dopiero np. taki film uświadamia nam, jak błędne było mniemanie na jakiś temat, jak błędny był nasz sposób myślenia. Ale chyba całkiem nasze stereotypy mogą upaść dopiero przy bezpośrednim kontakcie. Pozdrawiam!

umm Latifa pisze...

Zaręczam swoją osobą haha pod czarną abają i niqabem są normalne babki.... Pozdrawiam również.

Anonimowy pisze...

piękny dom!
Umma ile tak mniej więcej kosztuje taka chatka?
pytam, bo oglądałam dziś bardzo ciekawy dokument o Mekkce na canal+ i podawali,że działki w niej są najdroższe na świecie metr kwadratowy kosztuje 0d 120 - 150 tys euro :O
pozdrawiam
pilotka

umm Latifa pisze...

Domów tu pięknych bez liku... Przedwczoraj zawitaliśmy z mężem do jednej z najbardziej luksusowych dzielnic Rijadu (jak to mój mąż powiedział "whipped cream of the cream of society". I padłam... Z wrażenia. Ilość, wielkość, wygląd domów tutaj... Eh, przekracza moje możliwości "poznawcze" hehe. Mały domek można tu kupić z działką już od 800 tyś SR... A górnych cen to nie podam, bo i po co.. :). W Mekce jest trochę inaczej, przez wzgląd na ogromną przebudowę okolic Meczetu jaka ma teraz miejsce... Ceny ziemi są horendalne, zwłaszcza w pobliżu Świętego Meczetu (hotele, restauracje - żywią się pielgrzymami). Biznes is biznes.

umm Latifa pisze...

I bardzo mi sie podoba, jak do mnie mowisz "Umma" Pilotko ;). Tu dzieci do mam mówią tez "jumma", to jedna z arabskich odmian słowa "umm" czyli "mama, mamusia" :-)

umm Latifa pisze...

Odnośnie Mekki i odszkodowań za przejmowaną przez "państwo" ziemię polecam lekturę:
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2008/08/odszkodowanie-w-wysokoci-4-milionw.html

nika pisze...

dziękuję za odp:)
mam jeszcze jedno pytanie... na filmiku wida klatkę chyba papużek...? czy to popularne zwierzątka w Arabii? pytam, bo przewodnik w Tunezji nam mówił, że w krajach arabskich popularne są papużki faliste, sama widziałam piękne klatki. poza tym jakie jeszcze zwierzęta trzymają w domu Saudyjczycy? wiem, że psów nie można:)w ogóle można je spotka w Arabii? czytałam, że można miec psa (w isamie)służącego np za przewodnika czy do pilnowania owiec
pozdrawiam

pilotka pisze...

to ja wyżej nie wiem dlaczego tak się podpisało lol

Anonimowy pisze...

witam!:) piszę pracę licencajcką na temat kobiet w islamie, dokładnie pisze o Egipcie, Tunezji i Arabii Saudyjskiej. Jeśli ktoś zna dobre pozycje, na temat kobiet w Arabii, to bardzo dziękuję, bo na jej temat jest najmniej. ps. Byłam 3 miesiące w Egipcie na stażu, więc orientuje się trochę w tej tematyce:) proszę odp na email sylwiakudlinska@wp.pl

umm Latifa pisze...

Do p. Sylwii, prosze przejrzec zawartosc bloga, dowie sie Tu Pani sporo. Udzielam zgody na wykorzystanie materialow tu opublikowanych w Pani pracy licencjackiej na temat sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej, pod warunkiem podania przy kazdej informacji zrodla, czyli nazwy "Blog Arabia Saudyjska" oraz linku do niniejszego bloga.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm