©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


11 lutego 2009

ruchy feministyczne w Arabii?

Nie słyszałam. Trudno tu też mówić o jakichkolwiek ruchach politycznych, monarchia jest monarchią... Władzę oficjalnie dzierżą w rękach swych panowie. Na poważnie - dużo kobiet wykształconych i aktywnych zawodowo (przede wszystkim one) mówi i pisze o konieczności wielu zmian w Arabii, ale nie są to ruchy "feministyczne"czy zorganizowane. Podkreślają, że zmiany które powinny mieć miejsce w ich kraju, mają wyjść przede wszystkim od samych Saudyjczyków (w tym i kobiet) i być w zgodzie z zasadami islamu. Nikt nie chce tu rewolucji obyczajowej, zmiany tak, ale jak często słyszę we własnym saudyjskim tempie i w zgodzie z islamem. Nic na siłę.
Poniżej film o jednej z saudyjskich aktywistek Wahija Al-Huwaider, która domaga się m.in. przyspieszenia saudyjskiego tempa reform dot. zezwolenia kobietom na prowadzenie samochodów.

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm