©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


4 września 2008

poezja a Saudyjczycy

Poezja jest bardzo ważnym elementem życia kulturalnego Arabów, i od dawna uznawana jest za jedną z najwspanialszych form ekspresji literackiej. W czasach, kiedy Beduini nieustannie przemierzali pustynne obszary, poezja była wyłącznie tradycją ustną. Ludzie gromadzili się wokół poety lub recytatora, który odmalowywał barwnym językiem historie o miłości, odwadze, rycerskości, walkach i wydarzeniach historycznych. Była to zarówno forma rozrywki jak i ustnego przekazu historii, tradycji i wartości społecznych. Koran wyniósł umiłowanie języka i poezji przez Arabów na nowe wyżyny. Obrazuje doskonałą formę języka arabskiego, i uznawany jest za najwspanialszy model literacki.

Poezja jest bardzo popularna wśród Saudyjczyków. Gromadzą się podczas wydarzeń kulturalnych, głównie na festiwalu kulturalnym "Dżenadrija" i odczytują dzieła wybitnych poetów wydawane w Arabii każdego roku. Telewizja nadaje również popularny konkurs poetycki.

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm