©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


30 września 2008

id al-fitr: święto z okazji końca postu

Dotrwaliśmy do końca ramadanu. Ostatnie dziesięć dni minęły w tempie kalejdoskopowym.

Muzułmanie pod koniec ramadanu intensyfikują akty czci, albowiem wg hadisów na jedną z nieparzystych ostatnich dziesięciu nocy postu przypada Noc Przeznaczenia, w której ważą się losy ludzi. Ten, kto spędzi tę Noc na aktach czci, może liczyć na wybaczenie grzechów przez Boga.

Wczoraj zauważono w Arabii nów księżyca miesiąca szawwal, a zatem zakończył się ramadan i dzisiaj muzułmanie udadzą się w Arabii na modlitwę świąteczną do meczetów. Modlitwa ta odmawiania jest po modlitwie porannej fadżr (u nas fadżr jest około 4.30 nad ranem), w Arabii mniej więcej około 7 nad ranem. Modlitwa jest wyjątkowa, udają się na nią gromadnie całe rodziny, w salach dla kobiet - tłumy, ciężko wcisnąć szpilę. Modlitwę poprzedza kazanie, podczas którego w sali dla kobiet dzieci wymieniają się słodyczami.

Z okazji świąt muzułmanie składają sobie życzenia: "Kullu 'am wa entum bikhair" (zdrowia, szczęścia, wszystkiego najlepszego), "id mubrak" (szczęśliwych, błogosławionych świąt).

Święta Saudyjczycy spędzają w gronie rodzinnym. Są okazją do większych spędów całych 'klanów'. W rodzinie mego męża, głowa rodu (najstarszy mężczyzna, mój teść) jest odpowiedzialna jest za organizacje i wydanie posiłku z okazji świąt. Mężczyźni spotykają się w domu na sutym "śniadaniu", tuż po modlitwie świątecznej. Przyjęcie dla kobiet organizowane jest (w rodzinie mego męża) zwykle dnia następnego.

W Rijadzie przez trzy dni świąteczne organizowane są pokazy ogni sztucznych, co roku o 21.30. Marne wedle mej oceny, jak na możliwości ropą płynącego Królestwa...

 ps. Święto z okazji zakończenia postu nazywa się w jęz. arabskim "id al-fitr", polscy tatarzy określają je mianem "bajram".

zob. też święto id al-fitr 2010

6 komentarzy:

mantora pisze...

Id Mubarak!Umm Latifa jan:).W naszym domu tez dzis swietujemy:).

umm Latifa pisze...

salam alaykum Mantora! Wszystkiego najlepszego z okazji swiat! Kullu 'am wa entum bikhair.

A teraz ja mam pytanie, co oznacza slowo "jan"? :-)

Maria pisze...

u nas w meczecie czesc przed wejsciem odgrodzili kotarami bo sala dla kobiet jest mikroskopijnych rozmiarow, a mnostwo z nich przyszlo z dziecmi, wiec duzo modlilo sie na dworze.
W jeddah wieczorem w dzien eid i dnia nastepnego sa zwykle fajerwerki nad morzem mam nadzieje ze dzisiaj sie przejedziemy. Czy u ciebie w rodzinie tez daje sie dzieciom pieniadze z okazji eid bo ja juz oglosilam bankructwo

umm Latifa pisze...

Mario, o fajerwerkach dopisalam do notki. Sa, sa, ale mogliby sie bardziej postarac... Co roku jezdzilismy ogladac, ale tym razem wybralismy rodzinny wypad do parku. W rodzinie mego meza na razie tylko 3 malenkich dzieci, wiec nie znaja jeszcze wartosci pieniadza ;-).

zarul pisze...

Witaj,
Mam małe pytanie bo próbuję coś zrozumieć i mi tak nie do końca wychodzi ... Otóż:
Czytając bloga wiem już że:
- przyjęcie dla mężczyzn organizowane jest po modlitwie świątecznej a dla kobiet dopiero następnego dnia
- jak przychodzą goście (np. sądziedzi) to mężczyźni mają swoje pomieszczenie (pokój gościnny) a kobiety siedzą gdzieś indziej, ba kobiety wchodzą do domu innym wejściem.
- jak jest ślub to kobiety mają swoją salę a mężczyźni swoją
Jednym słowem rozdzielność płci - OK

I teraz moje pytanie, czy istnieje sytuacja że jest sobie zjazd klanu rodzinnego lub ktoś nas odwiedza, rodzina czy to znajomi/sąsiedzi i wszyscy siedzimy sobie przy JEDNYM stole i razem rozmawiamy/jemy i KOBIETY I MĘŻCZYŹNI siedzą obok siebie? Rozumiesz, że mężowie, żony, dzieci, ciocie, wujkowie, wnuki wszyscy siedzą przy jednym stole (bo są np. urodziny) i jest "impreza". Występuje taka sytuacja? Bo tak chwilami odnoszę wrażenie że kobiety i mężczyźni zawsze siedzą przy różnych stołach.

Anonimowy pisze...

CZy ktos z Was może mi pomoc??? Moja siostra wychodzi za mąż za Algierczyka...chciałabym napisać życzenia po arabsku

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm