©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


18 sierpnia 2008

SAUDYJSKIE BIZNESWOMEN: THANA ADDAS I ABAJE

ABAJA, tradycyjne wierzchnie okrycie jest nieodłącznym elementem nie tylko Saudyjki, lecz wszystkich kobiet mieszkających w Arabii.

Thana Addas, właścicielka Thana Addas Boutique, pierwszą abaję zaprojektowała sześć lat temu w zaciszu swego domu. Jej kapitał początkowy wynosił 5,000 rijali. Dzięki rekomendacjom klientek, jej przedswięwzięcie szybko zaczęło przynosić zyski. Addas od dziecka interesowała się materiałami, jej ojciec był właścicielem sklepów tekstylnych. Abaje Addas wzbogacała o nowe tkaniny i wzory, kreując unikalne okrycia.

Dużą popularnością cieszyły się kolorowe dwustronne abaje. “Abaje stały się kolorowe, zindywidualizowane i nawet cudzieziemkom zaczęło sprawiać przyjemność ich noszenie, narodził się nowy styl".

Na początku swej kariery, Addas wzięła udział w targach, na których zaprezentowała swoje wyroby. “Zaczęłyśmy od wyjątkowych wzorów, i mimo niezbyt dobrej lokalizacji na targach, sprzedałyśmy wszystkie 100 abaj... co więcej posypały się liczne zamówienia". Dziś jej abaje zdobione są nawet drewianymi elementami.

Inna projektantka, Suha Ashi, zaczynała podobnie, pracując w domu. Kiedy wzrosły zyski, przeniosła się do butiku w Tahlia. Najwięcej problemów było z zatrudnieniem cudzoziemców do szycia, przez wzgląd na ograniczoną liczbę wiz pracowniczych. "Procedury i formalności trwały strasznie długo", mówi Arwa Ashi, siostra i partnerka. Ashi zaczęły od ponad 30 wzorów abaj, ale największy rozgłos przyniósł Ashi udział w pokazie mody zorganizowanym przez grupę "Krąg Światła". Ashi podobnie jak Addas, używa tkanin ze sklepu swego ojca, a idee i inspiracje czerpie ze swoich zagranicznych podróży.


Na podstawie artykułu Lulwa'y Shalhoub w Arab News

* * *
Większość Saudyjek wybiera abaje czarne, pozbawione wzorów, o tradycjnym kroju. Abaja wykonana jest z przewiewnego, nieprześwitującego materiału, a zatem nie jest dla kobiety wielkim ciężarem, choć czerń na pewno nam nie sprzyja - co prawda w w najgorętszych miesiącach letnich nawet w bieli trudno w temperaturze 48 stopni wytrzymać poza domem. Nie wątpię, że większość niemuzułmanek zamieszkujących Arabię wolałoby abaję zrzucić. Jeśli chodzi o muzułmanki, Saudyjki, w mniejszości są takie, którym abaja nie jest miła i wyrażają swoje opinie o tym elemencie odzieży zdecydowanie na stronach internetowych. Odnośnie pytania, czy abaja musi być w kolorze czarnym, polecam lekturę fatwy, w której odpowiedzi udzielają uczeni muzułmańcy: KOLOR ABAJI

na zdjęciu: Thana Addas w butiku, Saudi Gazette

3 komentarze:

Maria pisze...

osobiscie abai nie lubie nosze tylko jak jestem w saudii bo musze...
Ale musze przyznac ze niektore z abai sa naprwade ladne

Anonimowy pisze...

assalam aleykom!

2 miesiace temu kupilam sobie 1sza abaje i nie moglam sie nia nacieszyc :) najchetniej chodzilabym w niej na okraglo...ale niestety.... w tej chwili nie mam takiej mozliwosci :(

serdecznie pozdrawiam
Aisha

Anonimowy pisze...

pretty cool stuff here thank you!!!!!!!

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm