©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


10 sierpnia 2008

sport w Arabii Saudyjskiej


Generalne Prezydium do Spraw Socjalnych Młodzieży jest jednostką rządową odpowiedzialną za rozwój sportu w Królestwie. W ramach programu rozwoju fizycznego młodzieży w Arabii, Prezydium wybudowało 12 kompleksowych miasteczek sportowych w różnych regionach kraju. Kolejne trzy są w budowie.
Arabia jest aktywnym członkiem ruchu olimpijskiego. Komitet Olimpijski Arabii Saudyjskiej został ustanowiony w 1964 r (1383-84 hidżra). Obejmuje 14 federacji na rzecz sportów uprawianych w Arabi. W 1984 r., Arabia po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich, w piłce nożnej i strzelaniu z karabinu. W 1984 r. saudyjska reprezentacja piłki nożnej wygrała Puchar Azjatyckiej Piłki Nożnej.


Tradycyjne sporty.
Tradycyjne sporty charakterystyczne dla Arabów to: polowanie z psami, polowania z sokołami (sokolnictwo), wyścigi konne i wielbłądzie. Wielce popularne wśród Beduinów są długodystansowe wyścigi wielbłądów na pustyni, w których biorą udział tysiące zwierząt. Współczesną wersją tego wydarzenia są cotygodniowe wyścigi wielbłądów na profesjonalnych torach w Rijadzie. Sokolnictwo jest rozrywką o wieloletniej tradycji i traktowane jest w Arabii jako sport, dzisiaj regulowany surowymi przepisami w celu ochrony zagrożonych gatunków.


Sport Dzisiaj
Największą
popularnością wśród saudyjskich sportowców cieszą się lekkoatletyka, kolarstwo, tenis stołowy, piłka ręczna, nożna i siatkówka. W 1982, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, saudyjska drużyna cyklistów zajęła czwarte miejsce w Mistrzostwach Arabów w Kolarstwie. W 1983, Arabia Saudyjska wygrała mistrzostwa krajów arabskich w piłce ręcznej, tenisie stołowym i siatkówce. W 1984, saudyjska drużyna piłkarska po raz pierwszy wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Los Angeles. W tym samym roku, Saudyjska drużyna piłkarska zdobyła Złoty Puchar Rozgrywek Azjatyckich, odnosząc ten sam sukces cztery lata później. W 1989, Królestwo gościło piąte Światowe Mistrzostwa Pucharu Młodzieży w Piłce Nożnej, otrzymując od IFA pochwałę za organizację. Saudyjska drużyna piłkarska uwieńczyła to wydarzenie wygrywając mistrzostwa. W 1994 r. saudyjska drużyna piłkarska zakwalifikowała się do finałów Pucharu Świata, ścierając się z drużynami największego kalibru. Saudyjscy piłkarze potwierdzili swe umiejętności i sprawność kwalifikując się do finałów Pucharu Świata w 1998 r.

dane oficjalne, na podstawie info na stronie Ambasady Saudyjskiej; na zdjęciu saudyjska drużyna piłki nożnej

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm