©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


30 września 2008

id al-fitr: święto z okazji końca postu

Dotrwaliśmy do końca ramadanu. Ostatnie dziesięć dni minęły w tempie kalejdoskopowym.

Muzułmanie pod koniec ramadanu intensyfikują akty czci, albowiem wg hadisów na jedną z nieparzystych ostatnich dziesięciu nocy postu przypada Noc Przeznaczenia, w której ważą się losy ludzi. Ten, kto spędzi tę Noc na aktach czci, może liczyć na wybaczenie grzechów przez Boga.

Wczoraj zauważono w Arabii nów księżyca miesiąca szawwal, a zatem zakończył się ramadan i dzisiaj muzułmanie udadzą się w Arabii na modlitwę świąteczną do meczetów. Modlitwa ta odmawiania jest po modlitwie porannej fadżr (u nas fadżr jest około 4.30 nad ranem), w Arabii mniej więcej około 7 nad ranem. Modlitwa jest wyjątkowa, udają się na nią gromadnie całe rodziny, w salach dla kobiet - tłumy, ciężko wcisnąć szpilę. Modlitwę poprzedza kazanie, podczas którego w sali dla kobiet dzieci wymieniają się słodyczami.

Z okazji świąt muzułmanie składają sobie życzenia: "Kullu 'am wa entum bikhair" (zdrowia, szczęścia, wszystkiego najlepszego), "id mubrak" (szczęśliwych, błogosławionych świąt).

Święta Saudyjczycy spędzają w gronie rodzinnym. Są okazją do większych spędów całych 'klanów'. W rodzinie mego męża, głowa rodu (najstarszy mężczyzna, mój teść) jest odpowiedzialna jest za organizacje i wydanie posiłku z okazji świąt. Mężczyźni spotykają się w domu na sutym "śniadaniu", tuż po modlitwie świątecznej. Przyjęcie dla kobiet organizowane jest (w rodzinie mego męża) zwykle dnia następnego.

W Rijadzie przez trzy dni świąteczne organizowane są pokazy ogni sztucznych, co roku o 21.30. Marne wedle mej oceny, jak na możliwości ropą płynącego Królestwa...

 ps. Święto z okazji zakończenia postu nazywa się w jęz. arabskim "id al-fitr", polscy tatarzy określają je mianem "bajram".

zob. też święto id al-fitr 2010

21 września 2008

Wybitne Saudyjki - "Jak to z odsłoniętą twarzą?!!"

Noszenie zasłony nie jest w Arabii obowiązkowe, czytaj: Czy każda kobieta musi zasłaniać twarz w Arabii. W artykułach poświęconych (zob. >) wybitnym Saudyjkom umieszczam zdjęcia tych kobiet, które czy to do zdjęć pozowały z odsłoniętą twarzą, czy w ogóle niqabu nie noszą. Nie oznacza to, że większość Saudyjek twarze odsłania.

20 września 2008

co oznacza UMM LATIFA, zwroty grzecznościowe

Czym jest kunja? Kunja to zlepek dwóch wyrazów: Abu (ojciec) lub Umm (matka) + imię najstarszego dziecka (zazwyczaj chłopca, tzn. jeśli np. pierwsza urodziła się dziewczynka a po niej chłopiec, kunję tworzy się od imienia chłopca...). Kunja jest zwrotem grzecznościowym, za pomocą którego Arabowie zwracają się do osób starszych, poważanych lub mało im znanych; p. "Kajfa'l hal Umm Muhammad?" (Jak się czujesz, matko Muhammada). Zwyczaj używania kunja jest wiekowy, znany już był za czasów Proroka Muhammada. Jego kunja brzmiała: Abu Qasim (ojciec Qasima).

Umm Latifa, oznacza zatem: mama Latify.

Jeśli kobieta nie jest zamężna, można zwracać się do niej po imieniu. Jeśli jest zamężna, i nie ma syna używa imienia pierworodnej córki lub pierwszego imienia teścia (przez wzgląd na saudyjską tradycję nazywania pierwodornych synów po dziadkach ze strony ojca). Warto nadmienić, iż większość Saudyjek woli, by mężczyźni (nawet z rodziny) zwracali się do nich używając kunji.

19 września 2008

podziękowania dla wydawnictwa Dialog

Serdeczne podziękowania dla wydawnictwa "DIALOG". Zaszczyt to dla mnie i radość wielka, że blog zasługuje na Państwa rekomendacje.

zasady przemieszczania się cudzoziemek

Zasady dot. przemieszczania się, podróżowania cudzoziemek, kobiet po Arabii są takie same jak zasady przemieszczania się Saudyjek. Cudzoziemki mogą korzystać z taksówek, z transportu jaki zapewniają kampusy (mini busy dowożace do centrów handlowych lub zaprzyjaźnione z danymi campusami firmy "taksówkarskie"). Nie mogą prowadzić samochodów same.

Nie jest wykroczeniem w świetle prawa saudyjskiego jeśli kobieta jest w taksówce sama (przemieszczanie się grupowe jest w zwyczaju muzułmanek, związane z zasadami islamu).

Jeśli chodzi o siedzenie w taksówce, należy przestrzegać lokalnej etykiety, opisanej w poprzedniej notce; można dowiadywać się o cenę przed zajęciem miejsca w taksówce (targować, uzgadniać). Najlepiej jednak mieć zaprzyjaźnionego taksówkarza; wywiedzieć się można wśród mieszkańców kampusów lub - grupie internetowej Expats in Saudi Arabia (podaję link w prawiej kolumnie bloga).

 zob. CZY KOBIETA MOŻE SAMA JECHAĆ TAKSÓWKĄ

spożywcze produkty i sklepy

W Arabii można kupić wszystko. Oczywiście, nie znajdziemy polskich smaków (kilka produktów, czytaj CZY SAUDYJCZYCY WIEDZĄ, GDZIE LEŻY POLSKA), ale wybór produktów spożywczych jest duży.
W Rijadzie najbardziej popularne spożywczaki to: (znane Polakom) Carrefour, Geant (errata: w 2009 roku Geant został w Arabii przejęty przez sieć Panda); Danube, (lokalne) Panda i HyperPanda, Tamimi Safeway, Euromarche (duży wybór produktów "zachodnich"), Othaim.
Cudzoziemcy najczęściej odwiedzają Tamimi, Danube i Euromarche, tutaj znajdziemy największy wybór produktów europejskich, poza wyrobami lokalnymi. Zob. Oferta Carrefoura.
A zatem nie trzeba zabierać ze sobą konserw ani zupek w proszku (chyba że czerwony barszczyk ;-)).

zdjęcie: Carrefour Le Mall w Rijadzie (ze strony internetowej Carrefoura)

ps. Do szarlotki plecam kwaśnie zielone jabłka amerykańskie (m.in. są w sprzedaży chińskie - Fuji, francuskie - Gala; dziwne że z Polski, kraju jabłka i ziemniaka, tych produktów nie sprowadzają).

18 września 2008

promocja talentów Saudyjek

Diana Al-Jassem Saudi Gazette


DŻEDDAH – W Dżeddah Hilton od 20 do 23 września odbędzie się wystawa promująca talenty i produkty Saudyjek. Wezmą w niej udział księżniczki, kobiety biznesu oraz ponad 50 firm saudyjskich. [...] Na wystawie zatytuowanej Szarqijat, której patronką jest Księżniczka Latifa Bint Thnian, przestawione zostaną różnorodne produkty "kobiece", m.in. kosmetyki, akcesoria, biżuteria, artykuły gospodarstwa domowego, abaje, rękodzieła.

zakaz palenia w miejscach publicznych


Hura! Nareszcie! Wg doniesień Arab News w opracowaniu jest przepis prawny zabraniający palenia papierosów w całej Arabii Saudyjskiej, w miejscach publicznych, urzędach pod karą 200 saudyjskich rijali; teraz czekam na absolutny zakaz sprzedaży papierosów...

17 września 2008

Saudyjki a prawo jazdy

Na temat kobiet a prowadzenia samochodów w Arabii pisałam w lipcu, polecam lekturę notek:
"Islam nie zabrania kobietom prowadzić" dot. zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety (artykuł porusza różne kwestie, stanowisko islamu, "co myśli na ten temat społeczeństwo, władze) oraz "
69 letnia kobieta zginęła prowadząc samochód".

Kobiety w Arabii niezależnie od narodowości, tzn. Saudyjki i cudzoziemki nie mogą prowadzić samochodów, debata na temat tego czy i kiedy zezwolić kobietom na zajęcie miejsca za kierownicą toczy się od lat, głośny był protest kilkunastu Saudyjek ponad 10 lat temu, kiedy zasiadły za kierownicami i wyjechały grupą na ulice Rijadu. Nie spotkało się to "z przychylnym odbiorem", ani większości społeczeństwa, ani władz... Są Saudyjki, które mają prawa jazdy - ale zagraniczne, wyrabiane np. w Dubaju, Bahrajnie i przebywając za granicami kraju prowadzą.
Swoją drogą zakaz, zakazem, ale powszechnie wiadomo, że np. Beduinki jeżdzą samochodami.po pustyni, do mniejszych miejscowości. W prasie pojawiają się sporadycznie doniesienia o kobietach, które zostały zatrzymane prowadząc samochód, lub zginęły w wypadkach samochodowych (jedna niedawno w Rijadzie)., Pamiętam też historię kobiety, która podróżowała z mężem do innego miasta i mąż dostał ataku serca; dzięki temu, że wcześniej uczył żonę prowadzić, siadła za kierownicą, dojechała do szpitala i uratowała mężowi życie.
Z artykułów wynika też, iż władze od czasu do czasu podejmują temat "zezwolić im wreszcie, czy jeszcze przetrzymać", i przetrzymują motywując, iż "społeczeństwo Saudyjskie tego się domaga". Według mnie, nic nie stałoby na przeszkodzie, aby władze zezwoliły kobietom na prowadzenie samochodów, wszystko da się zorganizować, skoro w innych krajach ościennych jakoś sobie z tym "problemem" poradzono. Jest wiele kobiet w trudnej sytuacji, których nie stać na prywatnego kierowcę, poruszanie się taksówkami lub z obcym mężczyzną w samochodzie przebywać nie chcą. Samochodem nie można, komunikacji publicznej nie ma w miastach, na rowerze, motorze nie można... Na piechotę trudno (ogromne odległości, gorąc, i samej kobiecie"nie przystoi")... Optymistycznie podsumowując, myślę, że pewnego dnia pozwolą, nie będą mieli wyjścia, coraz więcej kobiet pracuje, coraz więcej kobiet ma wyższe wykształcenie i domagają się, domagają się zmian. Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać...

zdjęcie: Marwar al-Elifa, Saudyjka, zajęła pierwsze miejsce w 2005 r. w Międzynarodowym Rajdzie Kobiet w Dubaju, więcej: MARWAR
 Polecam wypowiedź Saudyjki dot. zakazu prowadzenia pojazdów przez kobiety: The reasoning behind the ban on women driving

15 września 2008

czy w Arabii Saudyjskiej prognozują pogodę

Oczywiście, że tak. Arabia jest ogromna i pogoda na całym obszarze jest odmienna i czasami zmienna (bez porównania z pogodą w Polsce, oczywiście). W Rijadzie jest dość monotonnie, latem gorąco i w sumie podaje się głównie wysokość temperatur, ale zdarzają się burze piaskowe (chmury piachu i kurzu wzniecanego przez silny wiatr, drobiny wciskają się wszędzie, nawet w naszym mieszkaniu czuć w powietrzu zapach piasku, pfe). W porze "zimowej" jest ciekawiej, temperatura spada, jest cudownie chłodno, potem zimno i bardzo zimno, i zdarza się, że pada deszcz.
Kilka dni temu w górzystej miejscowości Taif, spadł grad. Zimną na wyżej położonych górzystych terenach (przeważnie na północy) pada śnieg, a temperatury w nocy są niskie, zimno przeszywa kości do szpiku...
W niektórych rejonach w porze deszczowej,
zwłaszcza wówczas gdy opady są naprawdę intensywne zdarzają się powodzie. W samym Rijadzie w 2003, 2004 roku lało tak, że na ulicach (Rijad położony jest na pagórkach) tworzyły się jeziora i utykały w nich samochody, a panowie w podwiniętych sukienkach brodzili do 'brzegu'.
Są tu rejony górzyste, nadmorskie, pogoda na północy Arabii różni się od tej na południu, a na wschodzie od tej na zachodzie... Najbardziej monotonnie jest u nas, w centrum pustynnego obszaru...
Więcej:
TEMPERATURY I PORY ROKU

13 września 2008

10-letnia saudyjska wynalazczyni i pisarka

Książę Miszaal Bin Abdul Aziz przyjął w swoim pałacu w Irqa na przedmieściach Rijadu, najmłodszą saudyjską wynalazczynię i pisarkę, 10- letnią Rada'ę Ibrahim Al-Khilaifi i jej brata. Rada zodbyła uznanie specjalistycznego międzynarodowego komitetu z siedzibą w Szwajcarii. Przedstawiła kilka wynalazków, napisała i wydała trzy książki. Książę Miszaal pochwalił osiągnięca Rada’y. Saudi Press Agency

4 września 2008

jak Saudyjczycy odnoszĄ sieĘ do kogos takiego jak MY

Normalnie. Saudyjczycy przyzwyczajeni są do obcokrajowców pracujących w Arabii, niemuzułmanów (zwłaszcza w dużych miastach). Bez cudzoziemców na kontraktach (od zwykłego sprzątacza po wysokie stanowiska) Arabia nie mogłaby istnieć, od lat obcokrajowcy są niedołącznym "elementem" (bez złych skojarzeń proszę, haha) Królestwa. Najczęściej widuje się ich (Europejczyków, Amerykanów - ludzi "Zachodu", mężczyzn i kobiety) w centrach handlowych i hipermarketach - podczas zakupów. W Arabii nie ma innych rozrywek, więc większość czasu "przyjezdni" spędzają w kampusach. Jest tu ogólnie bardzo bezpiecznie, choć na przestrzestrzeni ostatnich kilku lat były dwa (o ile się nie mylę) zamachy terrorystyczne na cudzoziemców.
Kobiety z jasną cerą, oczami niebieskimi, zielonymi i włosami blond mogą liczyć na większą atencję; ale raczej nie niekulturalne zachowania (mogą być wyjątki od tej reguły, ja o takowych nie słyszałam), jeśli to komuś przeszkadza (większa uwaga), polecam zakrywanie włosów, nic nie stoi na przeszkodzie by pobawić się w zasłanianie twarzy ;-).

"TWOJE OCZY" Ghazi A. al-Ghosaibi

TWOJE OCZY Ghazi A. Algosaibi przekład: Umm Latifa Bawię się w twoich oczach - brodzę jak dziecko po piasku plaży zbierając morskie muszle. Chronię się w mojej jaskini skarbów wśród blasku starego złota, wzlatuję i żegluję z mewami, odpoczywam w morskiej latarni, i śladem delfinów ku nieznanym brzegom podążam. obraz artystki saudyjskiej, Sawsan Al-Hamaly

poezja a Saudyjczycy

Poezja jest bardzo ważnym elementem życia kulturalnego Arabów, i od dawna uznawana jest za jedną z najwspanialszych form ekspresji literackiej. W czasach, kiedy Beduini nieustannie przemierzali pustynne obszary, poezja była wyłącznie tradycją ustną. Ludzie gromadzili się wokół poety lub recytatora, który odmalowywał barwnym językiem historie o miłości, odwadze, rycerskości, walkach i wydarzeniach historycznych. Była to zarówno forma rozrywki jak i ustnego przekazu historii, tradycji i wartości społecznych. Koran wyniósł umiłowanie języka i poezji przez Arabów na nowe wyżyny. Obrazuje doskonałą formę języka arabskiego, i uznawany jest za najwspanialszy model literacki.

Poezja jest bardzo popularna wśród Saudyjczyków. Gromadzą się podczas wydarzeń kulturalnych, głównie na festiwalu kulturalnym "Dżenadrija" i odczytują dzieła wybitnych poetów wydawane w Arabii każdego roku. Telewizja nadaje również popularny konkurs poetycki.

3 września 2008

przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej

Rada od serca - przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej dobrze jest: - poznać islam (koniecznie, zob. polecane strony) - zapisać do grup dyskusyjnych o tematyce "saudyjskiej" i dowiadywać o zwyczaje, tradycje, przepisy - zapewnić sobie możliwość odwrotu (np. w przypadku małżeństwa z Saudyjczykiem, żona potrzebuje jego pozwolenia na podróżowanie nawet samotnie; ale mąż może wystawić żonie pozwolenie przez Departament Paszportów bądź Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) - zabrać jak najwięcej ulubionych książek w języku polskim (można kupić książki anglojęzczyzne, największy wybór ma sieć JARIR, jest Harry Potter ;-) jakby ktoś był fanem) - wziąć trochę ciepłych ubrań (futra nie polecam, ale ciepłe swetry, spodnie, skarpety), aczkolwiek tutaj jest raj jeśli chodzi o zakupy ciuchowe, więc jeśli ktoś nie zżył się ze sweterkiem, kupi sobie tutaj nowy (taniej niż w Polsce i mega-wyprzedaże) - zostawić dokładne namiary na siebie rodzinie i znajomym w Polsce, osobie zaufanej pełnomocnictwo szczegółowe - na miejscu zgłosić się do Polskiej Ambasady i wpisać na listę Polonii w KSA (od pięciu lat zamierzam to zrobić, hehe) Nie nastawiać się, że będzie źle, tylko myśleć pozytywnie jako o wielkiej przygodzie, której dane jest doświadczyć niewielkiej procentowo liczbie osób. Jeśli są rodaczki, które rozważają małżeństwo nie tylko z Saudyjczykiem, ale ogólnie z muzułmaninem, Arabem, polecam poszerzyć wiedzę o prawach przysługujących żonie w islamie (wiano od męża, możliwość ustanowienia różnych, zgodnych z islamem, warunków, zasad małżeństwa - np. zgoda męża na podjęcie pracy przez żonę, odszkodowanie w przypadku rozwodu - tzw. odroczone wiano, zastrzeżenie, że mąż nie weźmie drugiej żony - w Arabii poligynia jest dozwolona) jak również bardzo dobre poznanie zwyczajów i praw kraju do którego chcecie wyjechać. O ryzyku związanym z małżeństwem cudzoziemki z Saudyjczykiem w świetle lokalnego prawa, później. Jeśli jeszcze coś mi przyjdzie do głowy, dopiszę, ale czytelników z doświadczeniem 'saudyjskim' proszę o dodawanie ewent. porad i uwag poprzez komentarze.

2 września 2008

latające dywany

Maha Sami Aboulola, Saudi Gazette
DŻEDDAH - Dziewiąta wystawa “Magiczny Dywan” zaprezetnuje w ramadanie prace Saudyjek, między innymi dywany tkane ręcznie. Pod patronatem Księżniczki Sary al-Anqari, czterodniowa wystawa rozpocznie się 15 września w Dżeddah Hilton. Po raz pierwszy wystawę zorganizowano w Rijadzie, pod patronatem Księżniczki Hisah Al-Szalan, żony króla Abdullaha, Opiekuna Dwóch Świętych Meczetów.

1 września 2008

przemówienie Króla z okazji ramadanu

Ponizej tresc przemowienia wygłoszonego przez króla Abdullaha Bin Abdul Aziz z okazji rozpoczęcia miesiąca ramadan w roku 1429 hidżra.
"W imię Allaha, Miłosiernego, Litościwego. Chwała Allahowi, który mówi w Świętym Koranie: {“Ramadan jest (miesiącem) w którym został objawiony Koran, jako poprowadzenie rodzaju ludzkiego, i jasna wskazówka i rozróżnienie (między dobrem a złem)}. Pokój Prorokowi Muhammadowi, który powiedział: "Temu, kto pości w ramadanie z wiarą, zostaną przebaczone przeszłe grzechy". Drodzy Bracia i Siostry, pokój niech będzie z Wami! Obyście każdy rok zastał was w szczęściu i dobrobycie”. Święty miesiąc ramadan nastaje i Allah czyni go miesiącem błogosławieństwa, wypełniając nas miłosierdziem i przebaczeniem, by rozbudzić w nas na nowo poczucie braterstwa i współczucia, oraz pielęgnować najwspanialsze wartości islamu. Allah objawił w tym miesiącu Święty Koran, czyniąc ramadan, miesiącem najwspanialszym, jako ze jest to miesiąc Koranu. Ten miesiąc wzmacnia poczucie jedności, współczucia, miłości i buduje społeczność muzułmańską w oparciu o wspaniałe i nadrzędne wartości. W tym miesiącu, bramy niebios są otwarte na wszelkie dobro i zbliżenie do Allaha. Drodzy Bracia i Siostry, witając ten święty miesiąc z radością, recytujemy życzenia ramadanowe Proroka skierowane do jego towarzyszy, “O ludzie, nastaje błogosławiony Allah nakazuje wam pościć. Miesiąc, w którym bramy Raju są otwarte, a bramy piekła zamknięte, i demony są zakute w łańcuchy". Ten święty miesiąc jest dla nas wspaniałą lekcja. Widzimy jak ludzie okazują sobie miłosierdzie, jak bogaci odczuwają cierpienia ubogich, jak muzułmanie śpieszą by zadowolić Allaha. Ten miesiąc sprawia, że wydobywają z siebie wszelkie szlachetne treści humanizmu, które stanowią niektóre z cech tolerancyjnej religii, jaką jest islam. Drodzy Bracia i Siostry! Nasza religia, islam, jest religią miłości, miłosierdzia i tolerancji. Jej przesłanie jest miłosierdziem dla rodzaju ludzkiego. Jest najlepszą drogą wiodącą do dobra i [...]. Jest drogą dialogu, miłości i aktywnego uczestnictwa w budowaniu cywilizacji człowieka. Królestwo Arabii Saudyjskiej, mające zaszczyt służyć Dwóm Świętym Meczetom, zawsze świadome jest swojej roli, obowiązku ochrony islamu, pracy na rzecz interesów muzułmanów i realizowania ich dialogu z innymi kulturami, społeczeństwami i innymi religiami świata by budować świat muzułmański, bliski nam, wspierający, umacniający pokój, sprawiedliwość i dobro całej ludzkości. Ten święty miesiąc odradza w nas oddanie tym ideałom, wartościom i celom. Drodzy Bracia i Siostry! Wychwalamy Allaha i prosimy Go o pomoc w poście i modlitwach, o przebaczenie, błogosławieństwo dla duszy zmarłych i nagrodę dla nas.”- Saudi Press Agency

1.15 MILIARDÓW SR DLA SAUDYJCZYKÓW W POTRZEBIE

RIJADH – Król Abdullah, Opiekun Dwóch Świętych Meczetów, polecił wypłacić w ramadanie SR1.15 miliardów rijali saudyjskich na rzecz saudyjskich rodzin w potrzebie. Do kategorii osób najbardziej potrzebujących pomocy znajdują się ludzie w podeszłym wieku, chorzy, niepełnosprawni, wdowy, sieroty, rozwódki, zaznaczył Minister Spraw Socjalnych, Yousef Al-Otheimin.
"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm